Обмеження повноважень

Як показують результати, опитування майже половина американських хірургів, які зазвичай виконують операції, що мають високий ризик, нерегулярно заздалегідь запитують пацієнтів про їхні побажання щодо повноважень лікаря – також відомих як директива волевиявлення – перш ніж приступити до процедур, пов’язаних з певним ризиком. Можливо, більше половини опитаних лікарів заявили б, що не працюватимуть, якщо б вони знали про обмеження в своїх повноваженнях в подальшому догляді за хворим або у разі післяопераційних ускладнень.

Висновки, опубліковані в Інтернеті і в «Анналах хірургії», були отримані згідно поштового опитування, проведеного серед 2100 випадково вибраних судинних, нейро – і кардіохірургів в 2010 році. З них, 912 респондентів, розділених на три групи хірургів, взяло участь в опитуванні: 56% склали судинні хірурги і нейрохірурги і 44% – кардіохірурги           (Ann. Surg 2012 года; 255:418-23).

Більшість респондентів (81%), повідомили про проведені ними бесідах з пацієнтами про обмеження лікаря щодо використання процедур для життєзабезпечення хворого після операції. Хірурги зазначили, що вони схильні розглядати такі фактори в плануванні післяопераційних наслідків, як якість життя, вік, супутні захворювання і психічна готовність до проведення операції. Дані показники мають значно важливішу роль у визначенні того, щоб працювати, і відповідно до думки авторів дослідження, на чолі з д-р Маргарет Л. Шварц з університету Вісконсіна, Медісон, це набагато важливіше, ніж існування заздалегідь обумовленої директиви, яку, як заявили 48% опитуваних, вони зазвичай не обговорюють.

Оскільки більша частина інформації про попередньому обговоренні директиви пацієнта і прийняття рішень під час хірургічного процесу до сих пір була анекдотичної, д-р Маргарет Л. Шварц і її колеги досліджували, як розмови про формальні обмеження повноважень лікаря насправді протікають під час хірургічних втручань і їх роль в ухваленні рішень.

У цілому 54% всіх хірургів, які взяли участь в опитуванні, сказали, що вони не будуть працювати, якщо вони заздалегідь поінформовані про певні побажання пацієнта, які можуть обмежити варіативність післяопераційного догляду.

Серед кардіохірургів, які зазвичай використовують ШВЛ в рамках післяопераційної терапії, 63% заявили, що не будуть працювати, згідно директиви, що обмежує їх можливості. Багатофакторний аналіз показав, що кардіохірурги майже в два рази частіше оперують в порівнянні з їх колегами нейрохірургами (відношення шансів 1,96) і дещо частіше, ніж судинні хірурги (ОР 1.35).

Молодші хірурги – з досвідом 20 або менше років роботи – були менш схильні регулярно обговорювати заздалегідь директиву волевиявлення пацієнта (44%), ніж ті, що мають досвід більше 20 років (69%).

Деякі результати дослідження переконливо свідчать, про те, що хірурги розглядають попередні обмеження в своїй роботі, як “перешкода на шляху до мети хірургічного лікування”. Також вони інтерпретують їх як “сигнал, що у пацієнтів, які оформили директиву, що обмежує повноваження лікаря, насправді не досконалі операції, що неминуче спричинить за собою проведення інвазивних операцій в післяопераційному періоді”, пишуть дослідники. Крім того, хірургам часто важко визначити цілі, коли операція проходить не так, як планувалося – в результаті моральні підвалини хірургічного співтовариства перешкоджають переходу від лікувальної модель догляду до моделі паліативного догляду”.

           Лікар Шварц і його колеги відзначили, що їх результати ставлять питання про те, наскільки етично для хірургів відмовити пацієнтові в проведенні тієї чи іншої процедури через заздалегідь зазначених у директиві обмежень в тактиці і методах післяопераційного догляду. Хоч це і розумно для хірургів мати доступ до будь-якого ресурсу і методу для післяопераційного догляду, проте, тим не менш, обговорення вимог і побажань пацієнта заздалегідь захистити право пацієнта на самостійне прийняття рішень в разі важких ускладнень.

Проте, умови обмеження повноважень лікаря при оперативному втручанні, що має високий ризик виникнення післяопераційних ускладнень, на даний момент не розроблені взагалі, з огляду на те, що вони можуть бути розпливчастими, і потенційно можуть створити плутанину в післяопераційному контексті. Таким чином, дослідники прийшли до висновку, що обговорення директиви пацієнта з лікарем до операції необхідно в терміновому порядку для “уточнення переваг пацієнта по відношенню до хірургічної діяльності та попередніх вказівок пацієнта”. Повідомлення такого роду повинні бути задокументовані.

За материалами сайту: http://www.thoracicsurgerynews.com/issues/april-2012/single-article/survey-many-surgeons-wary-of-advance-directives/4db0f511abd9f60d985fece57f2cf9c2.html

Перевод: Ольга Павлова

Leave a Reply